Sve o osiguranju

logo-png

Dunav osiguranje: U Mačvanskom okrugu porastao broj elementarnih nepogoda, što je neuobičajeno s obzirom na prethodne statističke podatke

Samo 15 do 20 odsto ukupnih obradivih površina u Mačvanskom okrugu je osigurano, a svake godine elementarne nepogode prave veliku štetu poljoprivrednicima, rečeno je na radionici posvećenoj ženama u agrobiznisu koju su u Šapcu organizovali „Dunav osiguranje“ i Agropres, uz podršku Ministarstva poljoprivrede.

U Mačvanskom okrugu svake godine ima dosta gradonosnih dana, ranih mrazeva i drugih elementarnih nepogoda, pa tako „Dunav osiguranje“ svojim osiguranicima na ovom području gotovo iz godine u godinu isplaćuje milionske odštete.

„Svake godine smo plaćali štete između 30 i 40 miliona dinara, a isplaćujemo ih u roku od 15 dana,“ rekao je direktor Glavne filijale „Dunav osiguranja“ Šabac Predrag Stanišić.

Stanišić je istakao da je poslednjih godina u Mačvanskom okrugu porastao broj elementarnih nepogoda i zabeleženo je mnoštvo gradonosnih dana, što, dodaje, nije uobičajeno sudeći po prethodnim statističkim podacima.

„Našim osiguranicima dajemo informacije o uslovima osiguranja, njihova je obaveza da po štetnom događaju štetu prijave. Odmah po prijavi, naša stručna lica izlaze na teren, to su diplomirani agronomi, i u najkraćem roku obavljaju procenu štete“, kaže Stanišić.

Kako je precizirao, stručnjaci rade procenu i pretprocenu u zavisnosti od vrste kulture.

„Ako je posredi kultura za koju se odmah može definisati iznos štete, obračunava se procenat oštećenja plodova na ugovorenu sumu osiguranja i odšteta se isplaćuje u roku od 15 dana”, kaže Stanišić.

Ako pak u maju jabuka ili šljiva pretrpe štetu, konačna procena radi se u toku avgusta i septembra, kada se obračunava procenat šteta, i odšteta se isplaćuje na ugovorenu sumu osiguranja.

Premijske stope se određuju u zavisnosti od broja gradonosnih dana.

„Najniža premija je za šljivu – ispod 2.000 dinara po toni ploda, dok je najviša za malinu na području Šapca, i ona iznosi oko 7.000 dinara po toni. Visina premije za kupinu je oko 3.500 dinara po toni, u zavisnosti i od toga na koju se cenu osiguranje ugovori”, kaže Stanišić.

Cene polise određuju se početkom godine, tako da za malinu sada važi ugovorena cena za osiguranje na 200 dinara, iako je otkupna cena niža od ugovorene.

Država daje povrat premije od 40 odsto, pojedine opštine poput Loznice iz budžeta odvajaju dodatna sredstva kojima pomažu poljoprivrednicima da lakše osiguraju svoje zasade voća, a „Dunav osiguranje“ daje popust od 15 odsto za gotovinsko plaćanje, i omogućava plaćanje premije u dve rate, s tim da se prva rata, u visini od pet odsto, plaća odmah, dok se druga plaća u agroroku, u zavisnosti od toga koja je kultura u pitanju, a najkasnije do kraja oktobra.

 

 

 

 

Publikacije
Scroll to Top