Šta ako se razbolite na moru?
Jul 2015. Ako Vam se dogodi da se na moru okliznete pored bazena i povredite se, ili Vas zaboli zub, ili Vas jednostavno muči stomak jer ste pili „česmovaču“ – odlazak kod lekara ili zubara može Vas koštati čitavo malo bogatstvo. Ako to znate, pa ste pre polaska na put kupili polisu putnog zdravstvenog osiguranja, da li ste se u turističkoj agenciji ili osiguravajućoj kući detaljno raspitali kako se ta polisa koristi?
Cena ove polise je u proseku jedan do dva evra po osobi za putovanje u evropske zemlje, a pokriće troškova je u zavisnosti od paketa i destinacije, od 5000 do 40.000 evra – to je maksimalan iznos za koji bi osiguravajuća kuća pokrila troškove lečenja, medicinske pomoći, povratka u zemlju ako je potrebno, pa čak i pravne i turističke pomoći koje su uključene u neke pakete.
Polisa važi od trenutka kad pređete granicu, i pokriva sve one slučajeve koji se mogu dogoditi neočekivano i koji nisu hronični. Troškovi lečenja za poznate bolesti obično nisu pokriveni, kao ni nezgode koje se naprave pod dejstvom alkohola ili droga. Ako dođe do nezgode prilikom vožnje motocikla, pokrivene su intervencije samo ukoliko ste nosili kacigu.
Kako se koristi?
Čim uzmete polisu putnog osiguranja, najpre u svoj telefon zapišite njen broj, kao i broj asistentske kuće koji je obično na polisi iznačen kao kol centar: ova dva broja biće Vam neophodna u slučaju nezgode ili bolesti, i dovoljna čak i ako u tom trenutku nemate polisu uz sebe.
Osiguravajuće kuće u Srbiji uglavnom su uključene u neki od međunarodnih sistema za asistenciju, preko kojih se pruža mogućnost medicinske pomoći u ogromnoj mreži zdravstvenih ustanova širom sveta (neke od njih su Europ Assistance i Coris). Ukoliko dođe do nezgode ili zdravstvenog problema, neophodno je da pozovete asistentsku kuću – broj je dostupan 24 sata a operater govori Vaš maternji jezik. Osoba sa kojom budete razgovarali reći će Vam koja je najbliža zdravstvena ustanova u koju možete da odete i daće Vam detaljne instrukcije kako do tamo da stignete, a ako je potrebno – poslaće Vam ekipu ili sanitet. Ako odete samoinicijativno u prvu ambulantu na koju naiđete, može se desiti da ona nije u sistemu Vaše osiguravajuće kuće, pa Vam troškovi neće biti pokriveni.
Operateru treba da kažete i broj svoje polise, kako bi Vam dao dalje instrukcije oko regulisanja troškova. U nekim kućama troškovi do određenog iznosa (reda veličine oko 100 evra) moraju se platiti „iz svog džepa“ a zatim ih osiguravajuća kuća refundira, a sve preko tog iznosa pokriva direktno osiguravajuća kuća medicinskoj ustanovi – raspitajte se unapred o detaljima.
Neophodno je da sačuvate sve račune i kompletnu lekarsku dokumentaciju i da je dostavite osiguravajućoj kući kad se vratite.