Sve o osiguranju

logo-png

Da li ste skloni prazničnom prejedanju?

Da živite u Americi i da ste skloni prejedanju, a naročito tokom učestalih praznika, polisa životnog i zdravstvenog osiguranja bi Vas koštala više nego da takvu potrebu nemate: osim redovnih rizika od povišenog pritiska, šećera i holesterola, dodatne troškove bi izazvale i posete lekarima posle svakog praznika, posebno ako Vas sva ta hrana sustigne noću.

Slično je i sa osobama sklonim alkoholu i cigaretama: pušači plaćaju skuplje i zdravstveno, a naročito životno osiguranje, a u Njujorku se, prma pisanju štampe, naročito mnogo novca troši na botoks i druge tretmane koji „zgužvana i naborana“ lica pušača treba da dovedu do zdravog i mladalačkog izgleda.

Osobe koje puše, piju i „prežderavaju se“ imaju poprilične finansijske teškoće na skoro svakom životnom polju, ne samo kad su polise osiguranja u pitanju. S jedne strane, petina svih smrtnih slučajeva u Americi izazvana je pušenjem a manifestuje se kroz moždane udare i rak pluća. S druge strane, studije pokazuju da prosečnu žensku osobu staru 24 godine kupovina cigareta tokom života košta 86.000 dolara, a muškarca čak 183.000 dolara!  S tim novcem može da se kupi stan, ode na put oko sveta, uplati visoko obrazovanje…

Istraživači Stenford Univerziteta otkrili su da gojazni zarađuju u proseku 3,41 dolar manje po radnom satu od svojih mršavijih vršnjaka, što je prosečan godišnji gubitak od 7.093 dolara. Ankete sprovedene među poslodavcima pokazale su da oni gojazne smatraju osobama sa nedostatkom samodiscipline, odgovornosti i emocionalne stabilnosti?! S druge strane, troškovi na medicinske usluge za gojazne osobe su veći za 170 dolara godišnje kad je reč o muškarcima, a za čak 495 dolara za žene. Tako su i centri za kontrolu bolesti došli do cifre od čak 5.500 dolara uštede tokom života ako se težina smanji za 10 odsto.

Osiguravajuće kompanije u Srbiji nisu toliko stroge kad je u pitanju gojaznost, osim ako kod osiguranika postoji evidentiran neki zdravstveni problem. Pušenje se, pak, tretira eksplicitnije: „Prilikom popunjavanja polise životnog osiguranja u Srbiji, postoje i stavke o tome da li ste pušač i koliko u proseku cigareta popušite, i to utiče na cenu polise. Razlika u premiji na istu osiguranu sumu ide i do pet odsto, odnosno, pušači plaćaju toliko skuplju premiju životnog osiguranja“, kaže Prof. Dr Nebojša Žarković, autor „Pojmovnika osiguranja“, i dodaje da strane osiguravajuće kuće u Srbiji imaju uglavnom iste uslove za sklapanje polisa kao u svojim matičnim zemljama.

http://www.politika.rs/scc/clanak/347397/Pusaci-placaju-skuplje-zivotno-osiguranje

foto:  http://djurdjalili.eu.org/

Publikacije
Scroll to Top