U drugoj polovini jula brojne kompanije širom sveta našle su se u ozbiljnim problemima zbog prekida u IT mrežama – dogodio im se tzv. „plavi ekran“ ili Blue Screen of Death (BSOD) koji pogađa Windows korisnike: mnoge aviokompanije prizemljile su avione, prekid u radu imale su i telekomunikacione kompanije, i proizvodne, mediji su prekinuli emitovanje programa zbog pada kompjuterskih sistema i grafike, piše BBC.
Desetak dana kasnije, objavljene su i prve procene šteta, doduše zasad one koje se odnose na američke kompanije sa liste Fortune 500, a detalje prenosi portal Osiguranje.hr citirajući američkog osiguravača Parametrix. Naime, procenjena šteta koju su pretrpele ove kompanije (izuzimajući Majkrosoft) su oko 5,4 milijarde dolara. Deo gubitka biće pokriven polisama sajber osiguranja, ali ne više od 10 do 20 odsto. Prosečan gubitak po kompaniji sa ove liste iznosi 44 miliona dolara, a štete se kreću od šest miliona kod proizvodnih preduzeća, do čak 143 miliona dolara štete koju su pretrpeli avioprevoznici.
Najveći gubitak će, kako se procenjuje, pretrpeti kompanije sa liste Fortune 500 koje se bave zdravstvom (1,938 milijardi dolara) i bankarski sektor (1,149 milijardi dolara) što će biti više od polovine ukupnih gubitaka kompanija sa te liste. Proizvodnja je pretrpela najmanje štete (36 miliona dolara) iako ostvaruje najveći prihod, a vazduhoplovne kompanije su oštećene za oko 860 miliona dolara, piše Osiguranje.hr citirajući Parametrix.
Kad je reč o osiguravajućim kućama, ovog puta su bolje prošle one koje u svom portfoliju nemaju sajber osiguranje, smatraju analitičari.