Dragana Plavšić, članica Izvršnog odbora Wiener Städtische osiguranja: ESG investiranje dugoročno smanjuje rizike

Iako ESG investicije mogu doneti niže kratkoročne profite, dugoročni efekti ovih projekata često nadmašuju prvobitne troškove. ESG projekti obezbeđuju stabilan povrat na investicije, smanjuju rizike povezane sa savremenim načinom poslovanja i regulatornim zahtevima, a ujedno i poboljšavaju reputaciju kompanija na tržištu.

**Intervju je u celini preuzet iz časopisa „Svet osiguranja“

Sve je više kompanija kojima je održivost postala suštinski deo poslovnih odluka, čime ne samo da smanjuju rizike povezane sa klimatskim promenama, već obezbeđuju dugoročnu stabilnost i profitabilnost. Jedna od takvih je i Wiener Städtische osiguranje, koja kroz program „VIG 25 sustainability“ aktivno doprinosi unapređenju održivog poslovanja, kako kroz implementaciju ekoloških inicijativa, tako i kroz strateška ESG ulaganja.

„Osiguravači kao dugoročni investitori imaju ključnu ulogu u podsticanju privrede na održivo poslovanje. Kroz promišljene investicione strategije i proaktivno upravljanje ESG rizicima, postavljamo standarde za odgovorno i uspešno poslovanje u budućnosti. Kroz rodnu ravnopravnost i transparentno vođenje, osiguravačima se omogućava da izgrade stabilne, održive i inkluzivne poslovne modele, koji odgovaraju na izazove modernog poslovnog okruženja“, kaže za Svet osiguranja Dragana Plavšić, članica Izvršnog odbora Wiener Städtische osiguranja.

S obzirom na sve veće rizike u oblasti ekologije, društva i upravljanja i osiguravači u svoje poslovne strategije ugrađuju faktore održivosti. Šta u tom kontekstu obuhvata VIG 25 sustainability program i na koji način Wiener Städtische osiguranje realizuje elemente tog programa?

Program definiše šest sfera uticaja značajnih za održivo poslovanje, koje se odnose na povećanje finansijske pismenosti, ulaganje u ekološki prihvatljivu imovinu, širenje ekološke ekspertize u segmentu preuzimanja rizika u osiguranje, obavljanje poslovanja uz povećanu svest o očuvanju i zaštiti okoline, usredsređenost na zaposlene i njihovu dobrobit kao i inovativni pristup potrebama klijenata.

Prepoznali smo značaj ovog programa i lokalno smo ga prilagodili specifičnostima tržišta u Srbiji. To znači da aktivno implementiramo održive strategije kroz različite inicijative koje doprinose zaštiti životne sredine, dobrobiti lokalne zajednica, ali i ekonomskom razvoju. Neke od inicijativa su ponuda održivih osiguranja kojima se promoviše povećanje broja osiguranih električnih ili hibridnih vozila, gratis osiguranja za ugrožene kategorije društva, korišćenje energije iz obnovljivih izvora, smanjenje potrošnje električne energije, promocija finansijske pismenosti, sprovođenje humanitarnih volonterskih akcija i ulaganje u druge održive projekte.

Kroz praćenje ključnih pokazatelja performansi, kontinuirano merimo uspeh implementacije održivih inicijativa. Održivost u poslovanju ne samo da doprinosi pozitivnim ekološkim ishodima, već i omogućava dugoročnu stabilnost i poverenje klijenata, što doprinosi globalnim ciljevima održivosti.

Na koje sve načine osiguravači mogu svojim investicionim strategijama da doprinesu ESG principima poslovanja? Da li se fokus investiranja Wiener Städtische osiguranja prebacio na investiranje u održive projekte i zašto je to potrebno?

Osiguravači imaju ključnu ulogu u promovisanju ESG principa kroz svoje investicione strategije. Ove strategije usmerene su ka smanjenju ekoloških rizika i podržavanju održivih projekata koji doprinose društvenom i ekološkom razvoju. Naša kompanija prati ove trendove i u okviru granica definisanih odlukama o ulaganjima tražimo prostor za ulaganja prema ESG standardima. Posredno, uključivanjem ESG fondova u našu jedinstvenu ponudu osiguranja života vezano za jedinice investicionih fondova, možemo dati priliku ugovaračima osiguranja da svojim investicionim odlukama podrže koncept ekološkog investiranja.

Investicije u ekološki prihvatljive projekte smanjuju dugoročne rizike povezane s klimatskim promenama, ali i poboljšavaju reputaciju kompanije među klijentima i investitorima. Održivost u investicijama ne samo da osigurava stabilnost, već omogućava i dugoročni povrat na investicije, što je ključna strategija za obezbeđivanje stabilnog i održivog rasta osiguravajuće kompanije.

Istakla bih kao pozitivnu činjenicu da i Ministarstvo finansija Republike Srbije prepoznaje značaj izdavanja dugoročnih održivih obveznica sa kojima ima uspešnu realizaciju na međunarodnom finansijskom tržištu. Potencijalno, to stvara prostor i za nas, domaće osiguravače, da se na kvalitetan način priključimo ovoj investicionoj aktivnosti.

Da li uključivanje ESG projekata u investicione politike osiguravača utiče na profitabilnost? Da li svojom investicionom politikom osiguravači mogu da podstaknu ostatak privrede da se više okrene održivom poslovanju?

Jedno od ključnih pitanja u vezi sa ESG projektima jeste njihov uticaj na profitabilnost kompanije. Iako ESG investicije mogu doneti niže kratkoročne profite, dugoročni efekti ovih projekata često nadmašuju prvobitne troškove. ESG projekti obezbeđuju stabilan povrat na investicije, smanjuju rizike povezane sa savremenim načinom poslovanja i regulatornim zahtevima, a ujedno i poboljšavaju reputaciju kompanija na tržištu.

Za osiguravače, dugoročno ulaganje u ESG projekte predstavlja strateški potez koji donosi stabilnost i povećava profitabilnost. Kroz ulaganje u zelene projekte i obnovljive izvore energije osiguravači ne samo da smanjuju ekološke rizike, već i podstiču ostatak privrede na održivo poslovanje. Time osiguravači postaju katalizatori pozitivnih promena u privredi, šaljući jasnu poruku o značaju održivosti za budući razvoj.

Iako geopolitički izazovi i makroekonomski poremećaji, poput energetske krize, trenutno smanjuju entuzijazam za zelene investicije, dugoročni trendovi ukazuju na neizbežnu potrebu za odgovornim i održivim ulaganjima. ESG ulaganja će, verujem, u narednih 10 do 20 godina biti u potpunosti integrisana u naše investicione odluke, pa samim tim i u naše živote.

Na koji način je održivost implementirana u Međunarodne standarde finansijskog izveštavanja i kako to utiče na odluke osiguravača o investiranju?

Međunarodni standardi finansijskog izveštavanja (IFRS) sve više integrišu ESG faktore u svoje okvire. Novi standardi zahtevaju od kompanija, uključujući i osiguravače, da izveštavaju o tome kako održivost utiče na njihove finansijske performanse. Standardi poput IFRS 9 (Finansijski instrumenti) i IFRS 17 (Osiguravajući ugovori) zahtevaju da osiguravači procenjuju dugoročne rizike povezane sa klimatskim promenama i ESG faktorima prilikom donošenja investicionih odluka. Na ovaj način, osiguravači mogu proaktivno uključiti održivost u svoje strategije, što doprinosi boljoj transparentnosti i boljem donošenju odluka.

Uključivanje ESG faktora u finansijsko izveštavanje omogućava osiguravačima da bolje procene dugoročne rizike i prilike, čime se povećava stabilnost njihovih portfolija i doprinosi održivom razvoju. Ova strategija ne samo da zadovoljava regulatorne zahteve, već i obezbeđuje konkurentsku prednost na tržištu, jer održivost postaje sve važnija za investitore i klijente.

Vi ste aktivno uključeni u kreiranje strategija i pozicioniranje osiguravajuće kompanije u ovako dinamičnom okruženju. Kakav je Vaš lični utisak – da li je biti žena olakšavajuća ili otežavajuća okolnost, ako imamo u vidu da oba pola imaju svoje prednosti i specifičnosti kad je reč o snalaženju u izazovnim okolnostima? Kakvo je Vaše dosadašnje iskustvo po pitanju rodne ravnopravnosti na poslu?

U mom poslovnom okruženju i u kompaniji u kojoj radim ne pravi se razlika po osnovu pola kada je u pitanju kvalitet odluka ili vođenje poslovanja u bilo kom segmentu. U Wiener Städtische osiguranju, rodna ravnopravnost je ključni aspekt korporativne kulture i pol ne igra ulogu u odlučivanju ili postizanju poslovnih ciljeva. Ključni faktori uspeha su integritet, kompetentnost, odgovornost i sposobnost da se strateški razmišlja i donose odluke koje su u skladu sa ciljevima kompanije.

Smatram da je rodna ravnopravnost ne samo društvena odgovornost, već i poslovna prednost. Kroz promociju inkluzivnosti i jednakosti, kompanije otvaraju veći prostor za povećanje zadovoljstva zaposlenih, bolje poslovne rezultate i stvaranje pozitivnog imidža među klijentima i partnerima.

Lela Saković

 

 

Scroll to Top