UNIQA: Vrhunska dela bečke Galerije Belvedere prvi put u Srbiji

Do kraja januara sledeće godine ljubitelji umetnosti moći će da pogledaju izložbu “Život – San – Smrt. Evropski okviri srpskog simolizma” uživo u Galeriji Matice Srpske u Novom Sadu, a virtuelnu turu na www.galerijamaticesrpske.rs čiju je realizaciju podržalo UNIQA osiguranje.

Na ovoj izložbi premijerno je okupljeno 77 dela vodećih umetnika evropskog i srpskog simbolizma iz domaćih i evropskih muzejskih kolekcija i privatnog vlasništva. UNIQA je osigurala da u Srbiji prvi put budu predstavljena dela iz čuvene Galerije Belvedere u Beču, a zahvaljujući ovoj kompaniji urađena je i virtuelna postavka izložbe, čime je poklonicima umetnosti iz celog sveta omogućeno da vide remek-dela srpske i evropske kulturne baštine.

Dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, kaže da je zahvaljujući ovom partnerstvu publika u prilici da prvi put vidi dela evropskih velikana simbolizma u dijalogu sa domaćim stvaraocima, čime je pružena jedinstvena mogućnost za sagledavanjem širih okvira simbolizma. Sonja Marić, direktorka Brenda i komunikacija UNIQA osiguranja dodaje da umetnost i osiguranje spaja neraskidiva nit jer “osigurati znači sačuvati, a društvenu odgovornost UNIQA osiguranja reflektuje opredeljenost očuvanja neprocenjivih umetničkih dela za buduće generacije”.

Sa višedecenijskim iskustvom u osiguranju umetničkih dela širom sveta, UNIQA je osigurala da poklonici umetnosti u Srbiji prvi put vide i pet dela izuzetne vrednosti iz veličanstvene riznice Galerije Belvedere. Poseban pečat predstavlja virtuelna postavka koja osigurava da unikatna izložba u Galeriji Matice srpske ode u svet, da veličanstvena svevremenska dela evropskog simbolizma, prvi put sabrana na jednom mestu, vide i poklonici umetnosti sa svih meridijana.

Tokom trajanja izložbe publika će u Galeriji Matice srpske, ali i u virtuelnom prostoru, pored dela vodećih predstavnika evropskog sumbolizma iz Galerije Belvedere u Beču, poput Franca Štuka, Adolfa Hiremi-Hiršla, Ludviga fon Hofmana, Rudolf Jetmara i Eduarda Vajta, imati mogućnost da upozna i reprezentativna ostvarenja nacionalnih umetnika iz drugih muzeja i privatnih kolekcija. Кroz devet celina – Život i Smrt, Tajni svet snova, Preispitivanje sopstva, Individualna religija i nova spiritualnost, U potrazi za mitom, Panteistička vizija sveta, Fatalna žena, Univerzalno stradanje i Nacionalna mitologija – stvoren je iskaz o ključnim tematskim opredeljenjima i umetničkim dometima srpskog simbolizma u evropskim okvirima.

Izložba „Život – San – Smrt. Evropski okviri srpskog simbolizma“ realizovana je u saradnji dve najstarije nacionalne muzejske ustanove – Galerije Matice srpske i Narodnog muzeja u Beogradu. U zajedništvu svojih naučnih znanja i muzejskih iskustava izložbu i istoimeni katalog koji je prati su osmislili i realizovali dr Snežana Mišić, muzejska savetnica Galerije Matice srpske i dr Igor Borozan, profesor na Odseku za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

 

 

Možda će vam ovo biti zanimljivo

Da li će da poskupi osiguranje zbog učestalih nepogoda?

Preuzeto sa Biznis.rs Prema podacima Sigma izveštaja grupacije Swiss Re, vrednost ekonomskih gubitaka izazvanih prirodnim ...