Sve o osiguranju

logo-png

Zašto je dobro imati putno zdravstveno osiguranje i kako ga najlakše nabaviti

Kad krenete na letovanje, ne zaboravite polisu putnog zdravstvenog osiguranja: do nje možete doći i „iz fotelje“, a može se ispostaviti da vam je upravo ona najbolji prijatelj na letovanju! Ipak, ne preterujte sa alkoholom i pazite kako vozite jer ova polisa nije svemoguća!

Polisa putnog zdravstvenog osiguranja služi nam da nam ne propadne letovanje ako dođe do iznenadne potrebe da tražimo medicinsku pomoć: lečenje u inostranstvu toliko je skupo da, ako bismo ga sami plaćali, možemo odmah da se vratimo kući i da smišljamo kako da vratimo dugove.

„Primera radi, hitna operacija slepog creva u regionu košta oko 4.000 evra, a pregled kod lekara za relativno učestale i uobičajene bolesti kao što je prehlada košta minimalno 60 evra. S druge strane, za polisu osiguranja treba izdvojiti oko 10 evra za 10 dana boravka u inostranstvu“, kaže za naš sajt Darko Lazarević, direktor sektora za razvoj, tehniku i obradu osiguranja u kompaniji Milenijum osiguranje. Prema njegovim rečima, polisa se najčešće koristi za odlazak kod lekara zbog prehlade, upale uha i manjih lekarskih intervencija, ali je pokriće znatno veće, i ide do nekoliko desetina hiljada evra.

To, međutim, ne znači da možemo da se ponašamo kako god hoćemo, računajući da će nam polisa pokrivati i troškove lečenja za nezgode koje napravimo sopstvenim nemarom. „Iz osiguranja su isključena hronična zdravstvena stanja koja su bila prisutna i pre polaska na put osiguranika, kao i neki tretmani koji se svakako ne mogu podvesti pod hitne i neophodne medicinske intervencije. Takođe, nisu pokrivene ni nezgode nastale pijanstvom, pod uticajem droge, prolaskom kroz crveno svetlo kada je udes u pitanju, i to je u 99 odsto slučajeva identično kod svih osiguravajućih kuća“, kaže Darko Lazarević.

Neke kompanije, među kojima i Milenijum osiguranje, potrudile su se da nam uštede vreme kad je reč o kupovini polise, i pokrenule mogućnost kupovine preko web-shopa: odemo na sajt, naručimo, platimo i dobijemo polisu mejlom čim banka skine novac sa računa. Iako, prema Lazarevićevim rečima, ima onih koji su i dalje nepoverljivi prema plaćanju karticom preko interneta – ovo je sasvim pouzdan način kupovine polise. Prednosti se uviđaju tek kad se nađemo u situaciji da „ujutru putujemo a imamo još trista poslova“ i da za fizički odlazak po polisu više nemamo vremena.

Iako polisa putnog zdravstvenog osiguranja više nije uslov da bi se uopšte izašlo iz zemlje (nekad je ona bila neophodna za dobijanje vize), građani su je ipak prihvatili takoreći kao deo obaveznog prtljaga. To pokazuje i podatak da je rast ove vrste osiguranja u prošloj godini bio 8 odsto u osnosu na prethodnu, a u Milenijum osiguranju ovaj rast je bio čak 43 odsto, kaže Lazarević, i dodaje da uz medicinsku asistenciju, u Milenijum osiguranju pokrivaju i osiguranje prtljaga, pravnu i putnu asistenciju, a preko web shopa može da se nabavi i polisa pomoći na putu za motorna vozila. Ona važi za Srbiju i Evropu, i pruža kompletnu pomoć  koja moze zatrebati usled problema na putu: manje popravke vozila na licu mesta , šlepanje vozila, smeštaj u Srbiji ili inostranstvu dok traje popravka vozila itd.

 

Publikacije
Scroll to Top