08/09/2024

Zoran Blagojević, Wiener Stadtische osiguranje: preuzimanje AXA osiguranja u Srbiji doneće digitalizaciju i nove proizvode

Pre nešto više od godinu dana, svetski lider u osiguranju sa sedištem u Francuskoj, kompanija AXA, objavila je da svoje dve kompanije u Srbiji – AXA životno i AXA neživotno osiguranje – prepušta kompaniji Wiener Stadtische osiguranje, koja je deo austrijske grupacije Vienna Insurance Group. Tako je Wiener, koji u Srbiji posluje od 2003. godine, u „svoje okrilje“ primio oko 106.000 klijenata koliko je AXA za vreme svog poslovanja u Srbiji okupila, i preuzeo na upravljanje premiju od oko 12 miliona evra.

Početkom avgusta 2017. ova transakcija je i finalizovana: AXA neživotno i AXA životno osiguranje i zvanično su pripojeni kompaniji Wiener Stadtische osiguranje.

Tim povodom razgovarali smo sa Zoranom Blagojevićem, predsednikom Izvršnog odbora kompanije Wiener Stadtische osiguranje.

Šta ovo preuzimanje znači za vlasnike polisa AXA osiguranja, kad je reč i o polisama životnog i polisama neživotnog osiguranja?

Donedavni klijenti AXA osiguranja, a sada klijenti Wiener Städtische osiguranja, mogu biti potpuno spokojni. Svi uslovi koji su ih opredelili da kupe polise ostaju nepromenjeni do isteka ugovora o osiguranju, bez obzira na trajanje i vrstu osiguranja. Naravno, mi ćemo nastojati da u periodu koji je ispred nas uslugu podignemo na još viši nivo.

Kompletno preuzimanje je završeno početkom avgusta, ali je kompanija VIG postala vlasnik AXA u Srbiji krajem prošle godine. Da li se od tada do danas dogodila neka šteta vezana za polise AXA osiguranika, i kako je to regulisano?

Vienna Insurance Group je preuzela AXA kompanije 30. novembra prošle godine. Od tog dana, zaključno sa datumom zvaničnog pripajanja sa Wiener Städtische osiguranjem, AXA kompanije su redovno poslovale, što znači da su ispunjavale sve obaveze po osnovu zaključenih ugovora o osiguranju. U naznačenom periodu nismo imali odštetnih zahteva po osnovu zaključenih ugovora koje bismo mogli okarakterisati kao neuobičajeno visoke.

Kako je ovo pripajanje uticalo na poslovanje Wienera u Srbiji – koliki procenat tržišta je Wiener dobio  i da li će doći do promene pozicije Wienera na domaćem tržištu na kraju 2017?

Jedan od osnovnih motiva ove transakcije je jačanje pozicije Wiener Städtische osiguranja na tržištu Srbije u narednom periodu. Saglasno tome, u periodu harmonizacije poslovanja i spajanja kompanija, bili smo veoma fokusirani na očuvanje portfolija i prodajnih timova. Danas sa zadovoljstvom mogu istaći da smo u tome postigli planirani rezultat, uprkos izazovima sa kojima smo se suočavali. Kada su u pitanju konkretni podaci, podaci o zajedničkom (zbirnom) tržišnom učešću govore dovoljno: na kraju trećeg kvartala 2016. godine 11,98%, na kraju 2016. godine 13,08%, a na kraju prvog kvartala 2017. godine 13,21%.

Osim povećanja tržišnog učešća, da li Wiener ovim spajanjem dobija neki know how, s obzirom na to da je AXA svetski lider u osiguranju, pa time i promoter novih svetskih trendova? Da li će biti novih proizvoda, primene novih tehnologija u pristupu korisnicima, novih prodajnih metoda prilagođenih zahtevima novih generacija…?

Spajanjem kompanija upravo smo želeli da postignemo sinergijski efekat u unapređenju našeg poslovanja. Imajući u vidu, između ostalog, iskustva iz poslovanja AXA kompanija u prethodnom periodu, oblasti u kojima očekujemo promene u narednom periodu jesu: saradnja sa bankama, digitalizacija, novi proizvodi i novi servisi za klijente.

AXA osiguranje je, prema dostupnim informacijama, dosta polagalo na bankoosiguranje, u čemu je aktivno i Wiener osiguranje. Da li će ovo spajanje uticati na jačanje uloge Wienera u bankoosiguranju, i šta to tačno znači za osiguranike?

Posvećeno radimo na očuvanju i unapređenju saradnje sa bankama. Rezultati na tom polju, koje su ostvarile AXA kompanije u prethodnom periodu, od velike su nam pomoći. Međutim, želim da naglasim da se u ovom delu tek sada otvara veliki prostor za rast i unapređenje te saradnje, pre svega sa aspekta šire palete proizvoda kojom sada raspolažemo. Smatramo da to predstavlja našu veliku prednost koju banke prepoznaju. Naši planovi za naredni period predviđaju rast u ovom segmentu tržišta, kako u saradnji sa postojećim partnerima, tako i kroz širenje mreže.

U martu prošle godine AXA u Srbiji je saopštila da je „već treću godinu zaredom najbrže rastuća osiguravajuća kompanija u Srbiji po ukupnim prihodima“ i da su na kraju 2015. bili najažurnija osiguravajuća kuća po pitanju rešavanja šteta u AO sa stopom od 93,70%. Već sredinom godine stigla je vest o tome da se AXA povlači iz Srbije. Šta ih je, po Vašem mišljenju, navelo na taj korak, s obzirom na prethodne dobre rezultate?

Moram da priznam da ja nisam sagovornik koji može dati precizan odgovor na ovo pitanje – mogu da iznesem samo svoje lično mišljenje. Nesporni su rezultati koje su AXA kompanije postigle u kratkom periodu na tržištu Srbije. Rast koji su ostvarivale je svakako bio veoma dinamičan, ali ne smemo zaboraviti ni druge doprinose koje su te kompanije imale. Sa druge strane, neophodno je imati u vidu okolnost da su to bile kompanije u okviru jedne od najvećih osiguravajućih grupacija u svetu. Postavlja se opravdano pitanje koliko je interesantno tržište osiguranja u Srbiji za jednog od svetskih lidera (ukupna prošlogodišnja premija je bila nešto iznad 700 miliona evra). Možda je potencijal naše zemlje u odnosu na potencijale na drugim delovima sveta bio nepremostiva prepreka za AXA kompanije u Srbiji. Ali ponavljam, ovo su moje pretpostavke i ne treba da budu shvaćene kao stvarni razlozi takve poslovne odluke.

Kakva je strategija globalnog razvoja VIG-a u tom smislu – koliko su oni posvećeni ovom tržištu, kakva je tradicija poslovanja Grupe u regionu i kakvi su im planovi po pitanju dugoročnog ostanka na ovom tržištu?

Zadovoljstvo mi je da odgovorim na pitanja koja su usmerena na strategiju Vienna Insurance Group i njihovih planova vezanih za tržište osiguranja u Srbiji. Grupacija je čvrsto fokusirana na tržište Centralne i Istočne Evrope, kao i svoje poslovanje u industriji osiguranja. Prema podacima iz 2004. godine Grupaciju su činile 24 kompanije, od kojih 6 u Austriji i 18 u ostalih 14 zemalja regiona, tačnije pored Srbije i Crne Gore, Češka, Slovaška, Nemačka, Italija, Lihtenštajn, Poljska, Mađarska, Bugarska, Rumunija, Hrvatska, Slovenija, Belorusija i Ukrajina. Danas govorimo o više od 50 kompanija u 25 zemalja.

Mi u Srbiji poslujemo već skoro petnaest godina, odnosno od 2003. godine. Prvi korak je bio osnivanje i početak rada Wiener Städtische osiguranja. Već 2004. kompanija je preuzela portfelj Libertas osiguranja, čime smo nedvosmisleno pokazali ozbiljne ambicije ka rastu. Pored redovnog rasta, u 2014. godini preuzeli smo i deo portfelja kompanije MetLife. Najzad, prošle godine Grupacija je kupila AXA kompanije, koje smo ove godine pripojili Wiener Städtische osiguranju. Bitno je spomenuti i osnivanje kompanije Wiener Re, koja od decembra 2008. godine obavlja poslove reosiguranja, kao i izgradnju poslovne zgrade VIG Plaza, koja je u međuvremenu postala sinonim za termin smart building u našem gradu.

Smatram da izneti podaci jasno govore o posvećenosti Vienna Insurance Group kako regionu Centralne i Istočne Evrope, tako i naše zemlje.

Publikacije
Scroll to Top